Kannustin-projekti kalastusleirillä
- Tietoja
- Kategoria: Ajankohtaista
- Julkaistu 21.07.2016 08:38
Kannustin-projektin kalastusleiri pidettiin viime viikolla torstaista-perjantaihin Kannonjärvellä yhdeksän henkilön voimin. Kelikin suosi kalastajia, yhden kunnon ukkoskuuron jälkeen. Raskaan rakennustyön vastapainoksi päätettiin virkistäytyä kireiden siimojen ja yhdessäolon merkeissä. Kylätalo Toimela oli pääpaikkana majoituksen ja ruokailujen osalta. Kyläläisiltä saimme lainaksi veneitä, savustimen ym. tykötarpeita leiriä varten. Ruokailuista vastasivat vapaaehtoiset.
Kaksi venekuntaa vetivät uistinta Iso Haapajärveä edestakaisin ja saaliina oli kaksi kolmen kilon kuhaa parinkymmenen pienemmän hauen lisäksi.
Palkintoja jaettiin isoimpien kalojen saajille, sitkeämmille soutajille ja tietysti lohdutuspalkinto pienimmän kalan nostajalle!
Mölkkyä ja trivialiakin ehdittiin pelata, mutta kalastus oli tärkein ja tästä lähtien projekti aikoo järjestää leirin jokasyksyisenä tapahtumana.
Kiitos kaikille osallistujille ja vapaaehtoisille, teidän avulla saimme iloa tulevaan syksyyn ja talveen!
Kannustn-projekti
www.jklkl.fi/projektit/53-kannustin